Převod peněz z České republiky do Velké Británie

Převést peníze opačným směrem z Velké Británie do České republiky.

Při pobytu v Británii může nastat situace, kdy budete potřebovat větší množství peněz a ideálním řešením bude převod z ČR. Možná pro vás bude rozhodující výše částky, možná doba trvání převodu. Počítejte s tím, že poplatky většinou narůstají s objemem peněz a rychlostí odeslání. Existují ale i služby, u kterých naopak vychází převod vysokých částek levněji. Díky našemu přehlednému srovnání určitě najdete službu, která pro vás bude v dané situaci nejvýhodnější.

Podrobný popis způsobů převodu jak hotovosti tak deviz najdete na konci stránky za kalkulačkou. Kalkulačka vám pomůže vybrat nejlevnější službu pro převod bezhotovostních korun na britské libry.

Služby poskytující převod

Aktualizace poplatků a kurzu: 19. 3. 2024 9:47
Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Aktualizace článku: 18. 4. 2021

Pobočky Western Union, České pošty a dalších společností

Pokud preferujete nebankovní převod, můžete využít Western Union, kterou najdete ve všech větších městech u nás i v Anglii. Nevýhodou je, že na pobočku musíte přijít osobně. Částka se příjemci připíše téměř okamžitě, ale samozřejmě záleží na otevírací době poboček. Podle převáděné částky musíte počítat s poplatky zhruba ve výši 100 až 150 Kč a několika administrativními kroky. Při zasílání musíte znát spoustu údajů o příjemci, ten už má pak výběr jednodušší, vyplní univerzální formulář a prokáže se platným dokladem. Na druhou stranu si uživatelé dlouhodobě chválí spolehlivost a bezpečnost služby.

S Western Union navíc už od roku 2002 spolupracuje Česká pošta. I z pošty tedy můžete peníze odesílat. Je nutné je přinést v hotovosti a stejnou formou probíhá i vyplacení na pobočce Western Union v Británii. Jde o expresní službu, peníze jsou tedy zpravidla k dispozici během několika minut. Poplatky bývají únosné, ale administrativa je poměrně náročná.

Dříve běžně využívané poštovní poukázky nedoporučujeme. Poplatky jsou sice nízké, za službu zaplatíte maximálně asi 150 Kč. Problémem je ale opravdu dlouhá doba doručení. Na peníze byste mohli čekat až 14 dní, což je v dnešní době opravdu nepředstavitelné. Zapomeňte i na jiné zastaralé formy odesílání peněz, mezi které patří například cenné psaní nebo šek. Jsou totiž velmi drahé a pomalé. Adresátovi v Británii by měly být doručené zhruba do týdne a poplatky se přitom pohybují v řádu stovek korun. U šeku běžně zaplatíte i více než 1000 Kč.

Prostřednictvím poboček fungují i další podobné služby pro převod peněz, například MoneyGram nebo ChequePoint, obě mají v ČR desítky partnerů. Tady vás potěší nižší poplatky než u Western Union, ale pokud jde o rychlost a spolehlivost, mají tyto společnosti větší rezervy.

Banky

Většinu z nás by asi jako první napadl klasický bankovní převod z účtu na účet. SEPA platby bez problému fungují nejen v rámci EU, ale i pro odesílání peněz z a do Anglie. Banky mají však často nevýhodný směnný kurz a poměrně vysoké poplatky, obvykle se pohybují ve výši 100-250 Kč.

Pokud je pro vás posílání peněz do Británie na denním pořádku, můžete zvážit multiměnový účet. Z běžných bank není často nabízen v librách můžete mít účet ve většině českých bank, z těch známých ho nabízí například Moneta. V tomhle případě můžete částku klasicky posílat z účtu nebo ji složit v hotovosti. Nejde ale jen o výši poplatků, je potřeba si předem zkontrolovat i nabízený kurz, který je u klasických bank velmi nevýhodný.

Rychlý online převod

Moderní alternativou jsou služby pro online převod jako Wise, CurrencyFair, Revolut, nebo RoklenFX. Jestli se vám jejich nabídky vyplatí si můžete srovnat například pomocí kalkulačky na konci této stránky.

Nejpoužívanější z jmenovaných platforem je Wise, která umožňuje zaslat peníze prostřednictvím bankovního účtu, debetní nebo kreditní karty. Bankovní převod většinou trvá déle, ale je cenově výhodnější. U částky do 3000 000 Kč zaplatíte poplatek 0,42 %, u většího objemu peněz jen 0,32 %. Počítejte i s fixním poplatkem 2,66 Kč a v některých případech ještě s dalšími příplatky, například za rychlost nebo příliš nízkou částku, vždy jde ale jen o nižší stovky korun. Při využití debetní či kreditní karty můžete mít peníze už za několik minut.

CurrencyFair funguje na principu peer to peer. Přes tento systém můžete převádět částky od 42 Kč, ale výhodná je i pro vysoké objemy peněz. Ve skutečnosti služba peníze nepřevádí, ale operuje s rezervami, které má v různých státech včetně České republiky a Velké Británie. O to je pro ni jednodušší vám vyhovět i za nízký poplatek a s výhodným kurzem.

Dalším fintech systémem je RoklenFX, kde nejspíš narazíte na minimální limit ve výši 1000 eur. U většiny plateb přes tuhle platformu neplatíte žádné poplatky a kurzová marže je od 0,0 8 do 0,24 %. Čím vyšší částku převádíte, tím méně platíte.

Přes mobilní aplikaci Androidu i iOS funguje služba Revolut, která už dva roky podporuje i české koruny. Vedení účtu je zdarma, stejně jako výběry do 200 eur v několika vybraných měnách. Kredit si musíte předem nabít (minimální částka je 10 Kč) a pak už můžete peníze posílat, buď přes bankovní účet nebo pomocí platební karty.

Mikroplatební systémy

Naopak pro občasné převody peněz malých částek můžete využít elektronické peněženky jako PayPal, OKPay nebo například Skrill. Směnný kurz se hodně liší stejně jako poplatky, někdy platíte i za vedení služby. Vzhledem k rychlosti a jednoduchosti mají tyto platební systémy nastavené poměrně nízké limity, vysoké částky přes ně nepošlete.

Záleží tedy jen na vás, jak velké objemy peněz posíláte a jestli dáte přednost tradiční návštěvě banky nebo pošty či rychlému online převodu, Pokaždé ale v klidu zvažte všechny možnosti, jen tak si vyberete nejvýhodnější způsob právě pro vás.