Převod peněz z Velké Británie do České republiky

Převést peníze opačným směrem z České republiky do Velké Británie.

Existuje spousta možností, jak převést peníze z Velké Británie do ČR. Poradíme vám, jak neplatit zbytečné poplatky a zároveň mít částku na účtu nebo v peněžence co nejrychleji. V článku na konci stránky se zaměříme i na nejčastější chyby a problémy, které by vás mohly při převodu potkat.

Následující srovnání vám pomůže vybrat službu pro převod bezhotovostních liber na české koruny seřazené od nejvýhodnějšího dle částky po měnovém převodu a odečtení poplatků. Výsledná částka je aktualizována při každém načtení stránky, pokud je otevřená devizová burza (pondělí - pátek). Výchozí srovnání je pro částku 1.000 GBP. Různé firmy mohou být výhodnější pro různé částky, proto doporučujeme posílanou částku upravit.

Služby poskytující převod

Aktualizace poplatků a kurzu: 29. 3. 2024 9:33
Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Aktualizace článku: 18. 4. 2021

S Western Union musíte na pobočku, ale peníze můžete mít za pár minut

V minulosti byly při převodech peněz ze zahraničí hodně využívány služby pošty, přes kterou můžete poslat i hotovost. Princip je podobný jako například u složenky v rámci ČR. Přijdete na britskou pobočku pošty, složíte částku v librách a vyplníte číslo účtu příjemce v Čechách. Tomu se peníze do týdne připíšou na účet. Případně si je může opět vybrat v hotovosti na poště. Poplatky se liší podle částky, ale počítejte se 100 až 150 korunami.

Kromě toho Česká pošta spolupracuje na peněžních převodech s partnerskou agenturou Western Union. Peníze je třeba poslat ze zahraničí elektronicky, ale pošta vám je vyplatí hotově během několika minut, což se může hodit hlavně v mimořádných situacích. Pro odeslání musíte přímo do Western Union, ale naštěstí mají hustou síť poboček. Další překážkou jsou vysoké poplatky, nevýhodný kurz a poměrně velké množství administrativy.

Bankovní převod je jednoduchý a celkem rychlý, ale pozor na poplatky a směnný kurz

Další tradiční způsob převodu peněz zajišťují banky. Velká Británie zatím zůstává součástí systému SEPA (Single Euro Payments Area), který jinak umožňuje převody peněz výhradně mezi státy EU. Převést je možné až 50 tisíc eur, kurz stanovuje banka v den převodu. Tento typ plateb jednoduše provedete v internetovém bankovnictví, jen je potřeba znát IBAN. Poplatky se pohybují zpravidla v řádu několika desítek korun a na peníze si počkáte maximálně 2 pracovní dny.

Wise

Dnes se ale nabízí i spousta moderních způsobů online převodu. Jedním z těch jednoduchých s nízkými poplatky od 0,5 % do 0,7 % a rozumným středovým směnným kurzem je Wise. Tento systém na principu peer to peer shodou okolností vznikl právě v Anglii. Vznikl teprve v roce 2011, ale díky proklientskému přístupu a bezkonkurenčním cenám se brzy stal jedním z nejžádanějších. O celém světě už má statisíce klientů.

Pro převod je nutné se pouze zaregistrovat, zadat částku a obě měny. Musíte se také identifikovat dokladem a následně vyplníte údaje odesílatele i příjemce. Pak už jen pošlete peníze, buď kartou (do 10 000 liber), nebo bankovním převodem (do 1 000 000 liber). Převod je rychlý, většinou trvá jen pár hodin a pokud posíláte peníze během víkendů a svátků, maximum jsou 4 dny. Pokud neposíláte velké objemy peněz, poplatky jsou nízké - 0,69 % u debetní karty a 2,45 % u kreditky. V podstatě jedinou nevýhodou je uživatelské prostředí pouze v angličtině.

Méně známé peer to peer služby nemusí být méně výhodné

Podobně jako Wise funguje i několik dalších peer to peer služeb, například CurrencyFair využijete při posílání větších částek. V tomhle případě má totiž výhodnější kurz než konkurence. Při převodu z Anglie není možné použít debetní kartu, systém je nastaven pouze na kreditky. Doporučujeme proto zvolit bankovní převod.

Převádíte peníze pravidelně nebo jen výjimečně?

Z Anglie pošlete bez problému i peníze přes jeden z mikroplatebních systémů, jako jsou PayPal nebo Skrill apod. Doporučujeme je ale jen ve výjimečných případech a při posílání malých částek. Směnné kurzy bývají nevýhodné a poplatky vysoké. Jde spíš o takové výjimečné řešení pro převod několika stokorun, se kterými jste předem nepočítali.

Co se nejvíc vyplatí? Zvážit všechny možnosti

Obecně se dá říct, že vyšší poplatky mají tradiční banky a nižší naopak nové fintech služby, ale vždycky záleží na konkrétním požadavku. Rozhodující je výše částky, frekvence posílání peněz i to, jak rychle bude mít příjemce finance na účtě nebo v peněžence. Zejména pokud provádíte převod poprvé, v klidu si porovnejte jednotlivé možnosti a myslete na to, že na první pohled nejvýhodnější možnost ještě nemusí být ta nejlepší pro vás.